Vyberte si bodovky, které vám budou vyhovovat

Vyberte si bodovky, které vám budou vyhovovat


Bodové osvětlení je funkční a zároveň nenápadné osvětlení, které působí mimořádně vkusně a navíc si jej můžete uzpůsobit přesně podle vašich individuálních potřeb. Vyžadují sice větší stavební zásahy než závěsné lustry, ale svou praktičností vám to mnohonásobně vrátí, tím si můžete být jisti.

Jednou z hlavních výhod je nasvícení konkrétních objektů nebo prostor podle vašich požadavků. Můžete si rozmyslet, zda chcete bodovky umístit tak, aby místnost byla centrálně osvětlena, anebo zda se zaměříte jen na určité části nebo předměty, které chcete v interiéru zvýraznit. Ty by pak měly být přímo nad bodovkou přičemž další umístění svítidel by se mělo odvíjet od tohoto objektu.  Obecně bodovky nezabírají příliš prostoru. Oproti velkým designovým lustrům je elegantně schováte do kuchyňské linky. Slušet budou i koupelnám, které většinou bývají menší a každý centimetr se v nich počítá.


Stavební úpravy vs. cena
Bodové osvětlení se instaluje do nehořlavých materiálů, nejčastěji se využívá sádrokarton nebo farmacellové desky. Základním pravidlem je umístit bodovky minimálně 1 metr od rohů, aby se nevytvářely nežádoucí stíny, které by narušovaly optiku místnosti. Dalším pravidlem bývá, že výšku stropu vydělíte dvěma. Vznikne vám tak ideální vzdálenost pro rozestupy jednotlivých světel. Všechny by od sebe měly být stejně daleko. Samotná instalace, výřezy otvorů a elektrorozvody už vyžadují více stavebních úprav, nicméně samotné bodovky jsou cenově dostupné a dají koupit i v sadě.

Sádrová svítidla Art of Light v kuchyni
 

Na co si dát pozor
Ač se může zdát řešení osvětlení v podobě bodovek jako ideální, neplatí to pro všechny místnosti. Zatímco v kuchyních či koupelnách jsou velmi praktické, v dětských pokojích a ložnicích by naopak mohly působit rušivě. V ložnici máte na výběr celou řadu lepších řešení, třeba v podobě stojacích lamp, stolních lampiček a centrálního lustru. Rovněž nejsou vhodné do dětských pokojů, kde by vytvářely zbytečný kontrast mezi osvětlenými a neosvětlenými plochami. Myslete také na speciální kryty proti vodě, které světlo ochrání před vlhkem. Jsou nutností zejména v koupelnách. Zároveň dbejte na to, aby byly vzdáleny minimálně 60 cm od sprchového koutu či vany.

 

Jaký druh si vybrat?
Typů bodového osvětlení existuje celá řada. Vybrat je můžete nejen s ohledem na konkrétní umístění a funkci, ale i design. Všechny bodovky zdaleka nemusí vypadat stejně. Některé se vyznačují zajímavým kováním nebo tvarem, jiné působí třeba jako zajímavý optický klam zapuštěných světel v podobě trychtýřů. Nejčastějším zdrojem světla v bodovkách je LED žárovka GU10.

Osvětlení šatny svítidly z kolekce Mantra Kos


Pokud toužíte osvětlit třeba jen knihy v knihovně, postačí vám bodovky nábytkové. Jsou speciálně uzpůsobené pro instalaci do hořlavých materiálů. Pro tyto účely si zvolte navíc LED žárovku, které nevyzařuje příliš tepla. Dále máte na výběr z pevných bodovek, se kterými po instalaci již manipulovat nejde, nebo z bodovek výklopných, které můžete směrovat podle potřeby. Takzvaná přisazená bodová svítidla naopak vyčnívají do prostoru, proto si s jejich designem můžete více vyhrát.

 

Kolejnicový systém osvětlení

 

Bodovky - kolejnicový systém osvětlení
Bodovky s instalací v lištách jsou ideálním řešením pro projekty, prostory se složitými tvary a nízké místnosti. Kolejnicový systém osvětlení má většinou tři fáze, takže máme možnost ovládat zvolené skupiny světel jednotlivě. Světla, stejně jako samotné kolejnice a ostatní komponenty, jsou k dispozici ve dvou moderních barvách: černé a bílé. V současné době se stále častěji setkáváme také s jinými barvami. V našem sortimentu najdete lištový systém a sami si zvolíte bodová nebo závěsná svítidla v libovolném počtu dle potřeby. Vytvořte si osvětlení v interiéru na míru.

 

Autorka: Michaela Kratochvílová

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty